mssergi_logo

Cumhurbaşkanlığının himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile koordineli olarak Doku Film Prodüksiyon Tanıtım AŞ tarafından gerçekleştirilen Mimar Sinan’ı Anma Etkinlikleri, 7 başkent; Ankara, Saraybosna, Şam, Sofya, Roma, Berlin ve Londra’da gerçekleştirilmiş bulunmaktadır.

Mustafa Aksay’ın fotoğraflarıyla birlikte, Fahir Atakoğlu’nun Mimar Sinan belgesel filmi için özel olarak yaptığı müzikleri sergilerde canlı olarak performe ettiği ve Faruk Sarac’ın hazırladığı kostümler de sergilenmiştir.

Çankaya Köşkü, ANKARA
9 Haziran 2009

Cumhurbaşkanımızın ev sahipliğinde Çankaya Köşkü’nde yapılan Mimar Sinan Sergisi ve Film Gösterisi, Cumhuriyet tarihimizde burada yapılan ilk belgesel film galası olmasının yanısıra, yabancı büyükelçilerin ve diplomatların katılımı ile Mimar Sinan adına yapılan en büyük devlet kutlamasına da sahne olmuştur.

Sergi_Cankaya_1

Boşnak Enstitüsü, SARAYBOSNA
18 -31 Ekim 2009

Askeri bir kargo uçağı ile Saraybosna’ya ulaşan Mimar Sinan Sergisine, burada Mimar Sinan’dan önce Osmanlı Devleti’nin Başmimarı olan Acem Ali’nin inşa ettiği Hüsrev Paşa Hamamı kapılarını açacaktır. Bugün müştemilatı ile birlikte Boşnak Enstitüsü olarak hizmet veren bu mekanda ilk yurt dışı sergimiz büyük bir ilgi ile karşılanmış, bu topraklardaki ve Osmanlı’nın 3 kıtadaki izlerini Saraybosnalı’lara izlettirmiştir.

bosna_sergi

Arkeoloji Enstitüsü, SOFYA
9 – 15 Mart 2010

Sofya’da Ulusal Arkeoloji Enstitüsü ve Müzesi’nde açılışı yapılan sergimize olan ilgi dışarıdaki yoğun kar ve dondurucu soğuğa rağmen en üst düzeyde olmuştu. Fakat bu serginin, Sofya’daki ilk Türk yapısı olan I. Murat Dönemi bir Ulu Camiin içerisinde yapılmasının anlamı çok daha büyüktü.

sofya_sergi

Süleymaniye Külliyesi, ŞAM
23 Aralık 2009 – 31 Ocak 2010

Şam’da, Mimar Sinan’ın inşa ettiği Süleymaniye Külliyesi’nde, Başbakanımız ve Suriye Cumhurbaşkanı tarafından, ilk defa bir sergi açılışı gerçekleştirilmiş bulunmaktadır. Yıllardır askeri bir müze olarak kullanılan külliyenin, sergimize tahsis edilmesi, Ülkemiz ve kültürümüz adına önemli bir kazanım olmuş ve burası bir sergi galerisi olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

sam_sergi

 

Casa dell’Architettura, ROMA
12 Nisan – 2 Mayıs 2010

Roma Belediyesi ve İtalya Mimarlar Odası’nın Mimar Sinan için tahsis ettikleri Roma’nın en prestijli yapılarından biri olan Casa dell’Architettura’da (Mimarlar Evi) Sergi ve Film gösterimi, Fahir Atakoğlu’nun piyano konseri eşliğinde gerçekleşti. Geceye ve dolayısı ile medyaya damgasını vuran ise, Prof. Strappa’nın şu sözleri olacaktı: “Doğu’nun Michaelangelo’sunu Roma’da ağırlamaktan gurur duyuyoruz.”

 

Sergi_Roma_2

RIBA, LONDRA
29 Eylül – 9 Kasım 2010

İngiltere’nin Başkenti Londra’da Mimar Sinan Sergisinin yapılacağı tek bir adres vardı: RIBA, The Royal Institute of British Architects; İngiliz Kraliyet Mimarlık Enstitüsü. İlki 29 Eylül 2010’da yapılan etkinliğin, Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan açılışı ise 9 Kasım 2010 tarihinde gerçekleşti.

londra_sergi

Dünyanın en eski gazetesi The Times, Sergi’nin açıldığı gün Mimar Sinan’ı anlatan ve Türkiye’yi tanıtan 500.000 adet Türkiye ekini ve Dokufilm’in hazırladığı Mimar Sinan Belgeseli DVD’sini gazete ile birlikte ücretsiz olarak dağıttı.

Allianz Forum, BERLİN
15 – 22 Eylül 2010

Berlin’in en önemli meydanı olan Pariser Platz’da, tarihi Berlin Kapısı; Brandenburg Gate’in hemen yanı başında bulunan Allianz Forum’da yapılan Mimar Sinan etkinliği büyük ilgi topladı. Gecede bir konuşma yapan Alman Bilim Akademisi Yöneticisi Profesör Johannes Odenthal, modern Alman mimarisinin, Mimar Sinan’a çok şey borçlu olduğunu söyleyerek herkesi şaşırttı!

Sergi_Berlin_1

 

 • unesco_slide2-1

  Unesco Turkey 360

  Unesco Türkiye Dünya Miras Alanları 360 VR

  Türkiye’de 15 Asil ve 60 Aday Unesco Dünya Mirası Tam Rehberi

  Proje sayfasına ulaşmak için tıklayın.

 • ronin_fs7_banner_fr

  4kvideoDokufilm olarak 4K video formatına şimdiden geçmiş olup, projelerimizin gelecek yıllarda da izlenebilirliğini düşünmüş durumdayız..

  Ayrıca son teknoloji yardımı ile, filmlerimizin sadece içeriği değil, prodüksiyon değerini de yüksek tutmaktayız.

   

 • slider_sergi

  Mimar Sinan Sergileri

  Çankaya’da başlayıp Londra, Roma, Berlin, Şam, Halep, Sofya ve Saraybosna’da; en prestijli mekanlarında yaptığımız “Mimar Sinan the Architect” projesine ait fotoğraf sergilerimiz ve film gösterilerimiz tamamlanmıştır.

  Devamını okumak için buraya tıklayın..

 • slider_evliya

  evlya_logo_b

  Evliya Çelebi’nin Mekke ve Medine’ye olan kutsal yolculuğunu anlatan belgeselimiz..

 • kudus_1001

  Mustafa Aksay

  deneme_yazi

  Medium Format dev fotoğraflarıyla; Mustafa Aksay ve ekibinin müthiş fotoğrafları..

  Fotoğraflara Bakın!

   

DOKU FİLM PRODÜKSİYON TANITIM AŞ

Doku Film Prodüksiyon Tanıtım AŞ, 1992 yılından bu yana film yapım sektöründe faaliyet gösteren bir kuruluştur. Öncelikli uzmanlık alanı ‘belgesel’ yapımcılığı olmakla birlikte, 2000 yılına kadar çekim, kurgu ve tanıtım alanlarında Türkiye’deki ve özellikle de uluslararası medya sektörüne teknik hizmetler vermiş, onlar adına görevler üstlenmiş ve başarı ile yerine getirmiştir. 1998 ve 2000 yılları arasında Londra’dan yayın yapan MBC Televiyonu için Türkiye ve Bölgeyi kapsayan temsilcilik görevi üstlenmiş, bu doğrultuda Film ekibimiz Ermenistan, Irak ve Suriye gibi sıcak bölgelerde haber çekimleri gerçekleştirmiş ve canlı olarak servise konmuştur.

Doku Film’in şimdiye kadar gerçekleştirdiği en büyük belgesel çalışması ise; orijinal versiyonu 6.5 saat uzunluğunda olan ve 13 Bölüm olarak hazırlanan Hicaz Demiryolu Belgeselidir. İstanbul’dan yola çıkarak Medine’ye kadar tüm istasyonları tek tek izleyerek Suriye, Lübnan, Ürdün, İsrail ve Suudi Arabistan’a ulaşan bir yolculuğun adıdır Hicaz Demiryolu. Çok zor şartlarda gerçekleştirilmiş, aynı filmi bugün çekmenin kimi yerlerde imkansız olduğu bir yapımın da adıdır. Bu konuda şimdiye kadar yapılan ilk ve tek eserdir. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Tanıtma Fonu tarafından da desteklenen film, TRT’de prime time olarak yayınlanmış, yine bir çok yurt dışı kanalda da gösterilmiş ve büyük beğeni toplamıştır. Bir çok festivalde ödüller kazanmış olan Hicaz Demiryolu Belgeseli, Londra Üniversitesi Brunei Gallery’de İngilizce olarak gösterilmiş ve konu ile ilgili olarak filmin yapımcısı Mustafa Aksay tarafından da bir konferans verilmiştir. Film, Suriye, Kuveyt ve Ürdün devlet televizyonları tarafından Arapça olarak kesintisiz yayınlanmış, son iki yıldır da Al Jazeera Belgesel kanalında gösterilmektedir.

2000 yılında gerçekleştirdiğimiz ve konusunda hala ilk ve tek yapıt olan Hac Belgeseli, gerçek anlamda ve tüm yönleri ile çekilen ilk Hac belgeselinin adıdır. 7 kişilik Doku Film ekibi, 30 gün süreyle haccın öncesini, oluşumunu ve sonrasını görüntüledi. CNN’in yaptığı ve daha sonra piyasaya Riz Khan tarafından sürülen Hac Belgeseli ile kıyas edilemeyecek olan çalışmamız, 2003 yılında Sabah Gazetesi tarafından promosyonel amaçla VCD formatında satışa kondu ve tam 250.000 adet satarak sahasında bir rekor kırdı. Başta TRT 1 olmak üzere bir çok televizyon tarafından Hac mevsiminde Prime Time olarak yayınlandı. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da resmi olarak Hacca gidecek insanlara tavsiye edilen ilk belgesel çalışması olma özelliğini taşımaktadır. Bu bağlamda ilk olarak 2005 yılında çalışmaları başlatılan ve ön hazırlıkları tamamlanan son projemiz Mimar Sinan the Architect belgesel filminin çekimlerine 2006 yılında başlanmış ve 2008 yılında tamamlanmış bulunmaktadır. Çankaya Köşkü’nde ilk defa yapılan bir film galası olma şerefine sahip olan belgesel filmimiz, bu amaçla medyanın önüne çıkmamış ve uzun bir süre kitap ve özel gala filmi için hazırlıklar yapmıştır. 2013 yılında ise Kuveyt sponsorluğunda; Evliya Çelebi ile Kutsal Yolculuk adında 2×45 dakikalık Belgesel filmi ve fotoğraf albümü çalışmamızı tamamlamış olup, CRR’de muhteşem bir gala ile ilk gösterimini yapmıştır. Mekke, Medine, Kudüs ve Şam’da yapılan çekimlerin yanısıra Evliya Çelebi’nin bu kutsal yolculuğuna çıkmasına sebep olan rüyasının dramasını çekmiş olup; Evliya Çelebi rolünde Sinan Albayrak başarıyla oynayıp bize adete Evliya çelebi’yi görme şansı vermiştir. Bu Dört ana eserin yanısıra Doku Film olarak yaptığımız bir çok belgesel, tanıtım filmi, commercial, TV filmi ve diğer çalışmalar bulunmaktadır. Kısaca Doku Film, gerek düşünce ve gerekse de ekipman olarak uluslararası düzeyde çalışmalar yapan ciddi bir kuruluştur. Gündelik medya ortamında görünmemesi onun için bir artı değerdir.

 

Blog
sinan_kapak

Sinan Atlası: Bir İmparatorluğun Mimari Dehası

Uzun çalışmalarımız sonucu “Sinan Atlası: Bir İmparatorluğun Mimari Dehası” adlı eserimiz sonunda tamamlanıp basıldı. 11 Kasım 2015 tarihinde Mimar Sinan güzel Sanatlar Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapılan medya lansmanı ile tanıtılan kitabımız büyük ilgi gördü. Sinpaş Holding’in sponsor olduğu, Mimar Sinan Üniversitesi’nin desteklediği kitabımız Dokufilm’in Genel Yönetmeni Mustafa Aksay’ın uzun yıllar boyunca hayali olmuş ve fotoğrafları […]

Read More

Topkapı Kütüphane Filmi

Dünyanın en önemli ve eşsiz el yazma eserlerine sahip Tophane Sarayı Müzesi Kütüphanesi, Ağalar Camii’ndeki yeni yerine taşınıyor. Bu önemli ayın filmini çekme görevi Doku Film’e verildi.

Read More

Yeni dokufilm.com sayfası

  Yeni sayfamız herkese hayırlı olsun..

Read More

Contact Form
Office Location

Adres:

Güzeltepe Mahallesi, Çağdaş Sokak No: 16/2 Üsküdar 34688 İstanbul

Tel: 0216 3323948

Fax: 0216 3322505