Evliya Çelebi

Evliya Çelebi’nin 1670’li yıllarda Medine ve Mekke’deki kutsal mekanlarla ilgili verdiği bilgiler, bu projenin ruhunu oluşturmaktadır. Onun görüp anlattıklarını, 400 yıl sonra gidip bulmak ve sizlere görsel bir ziyafet sunmak üzere bir belgesel film, sergi ve kitap çalışması olarak bu proje tasarlanmış bulunmaktadır. Evliya Çelebi ile Kutsal Topraklara Yolculuk, sadece bir yolculuk olmaktan öte, 400 yıllık bir tarihin görsel dökümanı da olacaktır. Bugün çok az sayıda kalan yüzlerce eserin izlerini sürecek, kayda geçecek, parçalarını birleştirecek bir projenin de adı olacaktır. Ve bir kültür ve medeniyet mirasının; sergi, kitap ve film yolu ile ile tüm insanlar tarafından görülmesi, okunması ve izlenmesi sağlanacaktır. Evliya Çelebi’nin 400 yıl önce gördüğü bir rüyayı bugün yeniden yorumlamak ve bir hayali yeniden yaşamak, izlemek ve izletmek için kutsal bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız?

Proje, Evliya Çelebi Hac Yolu belgeseli ve kutsal topraklara bir yolculuk olmaktan öte, 400 yıllık bir tarihin görsel dokümanı niteliğini de taşıyor. Bugün çok az sayıda kalan yüzlerce eserin izlerini taşıyan ve kayda geçecek parçaları birleştiren eser, bir kültür ve medeniyet mirasının; sergi, kitap ve film yolu ile tüm insanlar tarafından görülmesi, okunması ve izlenmesine imkan sağlıyor.

Proje genel yönetmenliğini Mustafa Aksay ve danışmanlığını Seyit Ali Kahraman’ın yürüttüğü belgeselin, 2011 Hac döneminde başlatılan çekim çalışmaları, 2012 Haziran ayı sonunda tamamlandı. Belgesel, Evliya Çelebi’nin, gördüğü bir rüya üzerine karar verdiği Hac ziyareti ve bu dönemde 17. Yüzyıl Mekke ve Medine’sinden kesitleri barındırıyor. Büyük bir medeniyetin kutsal topraklardaki izlerini, mübarek beldelerde bulunan Osmanlı eserlerini tasvir ederek, Evliya Çelebi’nin bize bıraktığı 400 yıllık mirası gelecek nesillere taşımayı amaçlıyor.

PROJE HAKKINDA

PROJE FORMATI:

1- DRAMA BELGESEL FİLM

Yönetmen: Mustafa Aksay

Danışman: S. Ali Kahraman

Oyuncu: Sinan Albayrak

2 Bölüm x 45 dakika (90 dakika)

Full HD format
2- KİTAP / ALBÜM

Metinler: Evliya Çelebi

Metin Editörü: S. Ali Kahraman

Fotoğraflar: Mustafa Aksay, Faruk Aksoy

252 sayfa, Bez ciltli, prestij kitap

– FOTOĞRAF SERGİSİ

CRR: 125 x 190 cm. ebadında 12 fotoğraf

125 x 3000 cm. Ebatlarında 7 adet panorama

AYASOFYA: 150 x 2000 cm. ebadında 22 fotoğraf

 

PROJENİN AKIŞI:

1. BÖLÜM: MEDİNE-İ MÜNEVVERE

Medine dışında olan ziyaretler. Medine Kalesi. Ravza-i Mutahhara ve Kabr-i Şerifi ziyaret. Hazreti Ebubekir Ziyareti. Cibril Makamı. Peygamberimizin kızı Hazreti Fatımatüzzehra. Hazreti Ömer’in menakıbı. Medine Kalesinin içindeki imaretler. Kuba Mescidi. Hazreti Hamza ziyareti. Veda ziyareti evsafı. Medine’den Mekke’ye doğru yolculuk. Bedir Kalesi evsafı. Peygamber Mağarası. Umre Makamı menzili.

 

2. BÖLÜM: MEKKE-İ MÜKERREME

Vadii Fah menzili. Mekke’de Mısır ve Şam askerlerinin alayı. Mualla Vadisi. İbrahim Halilullah Makamı ziyareti. Safa Kapısı. Arafat Dağı ziyareti. Müzdelife menzili. Mina Menzili. Nur Dağı. Mekke’nin hududu. Mekke Mollası’nın vasıfları. Harem-i Şerif Kapıları. Harem-i Şerif Sütunları sayısı. Beytullahül’ın ahvali. Mekke’nin Fethi. Hacer-i Esved’in rengi, boyu, bosu. Zemzem suyunun vasıfları. Mekke şehri mescitleri.

 

PROJENİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ:

400 yıl öncesine ait bir yolculuğun ekrana taşınması ve fotoğraf karelerinde yansıtılması oldukça zahmetli ve titiz bir çalışmanın ürünü olacaktır. Özellikle Mekke ve Medine’de, o zamana ait eserlerin tamamına yakınının yok olduğu veya tahrip olduğu göz önüne alınarak, o mekanların bugünkü görüntüleri üzerinde Evliya Çelebi’nin tasvirleri yer almaktadır.

Fakat ağırlıklı olarak varlığını bugün de sürdürmekte olan eserlere yer verilmiş ve böylece Kabe’deki Mimar Sinan eseri revaklarda olduğu gibi, bu eserlerin geleceğe taşınmasına da vesile olunacaktır.Gerek film çekimleri ve gerekse de fotoğraf çekimleri en ileri teknolojiye sahip kamera ve aksesuarlar kullanılarak ve Suudi yetkililerin de koordinasyonu ile gerçekleştirilmiştir.

 • unesco_slide2-1

  Unesco Turkey 360

  Unesco Türkiye Dünya Miras Alanları 360 VR

  Türkiye’de 15 Asil ve 60 Aday Unesco Dünya Mirası Tam Rehberi

  Proje sayfasına ulaşmak için tıklayın.

 • ronin_fs7_banner_fr

  4kvideoDokufilm olarak 4K video formatına şimdiden geçmiş olup, projelerimizin gelecek yıllarda da izlenebilirliğini düşünmüş durumdayız..

  Ayrıca son teknoloji yardımı ile, filmlerimizin sadece içeriği değil, prodüksiyon değerini de yüksek tutmaktayız.

   

 • slider_sergi

  Mimar Sinan Sergileri

  Çankaya’da başlayıp Londra, Roma, Berlin, Şam, Halep, Sofya ve Saraybosna’da; en prestijli mekanlarında yaptığımız “Mimar Sinan the Architect” projesine ait fotoğraf sergilerimiz ve film gösterilerimiz tamamlanmıştır.

  Devamını okumak için buraya tıklayın..

 • slider_evliya

  evlya_logo_b

  Evliya Çelebi’nin Mekke ve Medine’ye olan kutsal yolculuğunu anlatan belgeselimiz..

 • kudus_1001

  Mustafa Aksay

  deneme_yazi

  Medium Format dev fotoğraflarıyla; Mustafa Aksay ve ekibinin müthiş fotoğrafları..

  Fotoğraflara Bakın!

   

DOKU FİLM PRODÜKSİYON TANITIM AŞ

Doku Film Prodüksiyon Tanıtım AŞ, 1992 yılından bu yana film yapım sektöründe faaliyet gösteren bir kuruluştur. Öncelikli uzmanlık alanı ‘belgesel’ yapımcılığı olmakla birlikte, 2000 yılına kadar çekim, kurgu ve tanıtım alanlarında Türkiye’deki ve özellikle de uluslararası medya sektörüne teknik hizmetler vermiş, onlar adına görevler üstlenmiş ve başarı ile yerine getirmiştir. 1998 ve 2000 yılları arasında Londra’dan yayın yapan MBC Televiyonu için Türkiye ve Bölgeyi kapsayan temsilcilik görevi üstlenmiş, bu doğrultuda Film ekibimiz Ermenistan, Irak ve Suriye gibi sıcak bölgelerde haber çekimleri gerçekleştirmiş ve canlı olarak servise konmuştur.

Doku Film’in şimdiye kadar gerçekleştirdiği en büyük belgesel çalışması ise; orijinal versiyonu 6.5 saat uzunluğunda olan ve 13 Bölüm olarak hazırlanan Hicaz Demiryolu Belgeselidir. İstanbul’dan yola çıkarak Medine’ye kadar tüm istasyonları tek tek izleyerek Suriye, Lübnan, Ürdün, İsrail ve Suudi Arabistan’a ulaşan bir yolculuğun adıdır Hicaz Demiryolu. Çok zor şartlarda gerçekleştirilmiş, aynı filmi bugün çekmenin kimi yerlerde imkansız olduğu bir yapımın da adıdır. Bu konuda şimdiye kadar yapılan ilk ve tek eserdir. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Tanıtma Fonu tarafından da desteklenen film, TRT’de prime time olarak yayınlanmış, yine bir çok yurt dışı kanalda da gösterilmiş ve büyük beğeni toplamıştır. Bir çok festivalde ödüller kazanmış olan Hicaz Demiryolu Belgeseli, Londra Üniversitesi Brunei Gallery’de İngilizce olarak gösterilmiş ve konu ile ilgili olarak filmin yapımcısı Mustafa Aksay tarafından da bir konferans verilmiştir. Film, Suriye, Kuveyt ve Ürdün devlet televizyonları tarafından Arapça olarak kesintisiz yayınlanmış, son iki yıldır da Al Jazeera Belgesel kanalında gösterilmektedir.

2000 yılında gerçekleştirdiğimiz ve konusunda hala ilk ve tek yapıt olan Hac Belgeseli, gerçek anlamda ve tüm yönleri ile çekilen ilk Hac belgeselinin adıdır. 7 kişilik Doku Film ekibi, 30 gün süreyle haccın öncesini, oluşumunu ve sonrasını görüntüledi. CNN’in yaptığı ve daha sonra piyasaya Riz Khan tarafından sürülen Hac Belgeseli ile kıyas edilemeyecek olan çalışmamız, 2003 yılında Sabah Gazetesi tarafından promosyonel amaçla VCD formatında satışa kondu ve tam 250.000 adet satarak sahasında bir rekor kırdı. Başta TRT 1 olmak üzere bir çok televizyon tarafından Hac mevsiminde Prime Time olarak yayınlandı. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da resmi olarak Hacca gidecek insanlara tavsiye edilen ilk belgesel çalışması olma özelliğini taşımaktadır. Bu bağlamda ilk olarak 2005 yılında çalışmaları başlatılan ve ön hazırlıkları tamamlanan son projemiz Mimar Sinan the Architect belgesel filminin çekimlerine 2006 yılında başlanmış ve 2008 yılında tamamlanmış bulunmaktadır. Çankaya Köşkü’nde ilk defa yapılan bir film galası olma şerefine sahip olan belgesel filmimiz, bu amaçla medyanın önüne çıkmamış ve uzun bir süre kitap ve özel gala filmi için hazırlıklar yapmıştır. 2013 yılında ise Kuveyt sponsorluğunda; Evliya Çelebi ile Kutsal Yolculuk adında 2×45 dakikalık Belgesel filmi ve fotoğraf albümü çalışmamızı tamamlamış olup, CRR’de muhteşem bir gala ile ilk gösterimini yapmıştır. Mekke, Medine, Kudüs ve Şam’da yapılan çekimlerin yanısıra Evliya Çelebi’nin bu kutsal yolculuğuna çıkmasına sebep olan rüyasının dramasını çekmiş olup; Evliya Çelebi rolünde Sinan Albayrak başarıyla oynayıp bize adete Evliya çelebi’yi görme şansı vermiştir. Bu Dört ana eserin yanısıra Doku Film olarak yaptığımız bir çok belgesel, tanıtım filmi, commercial, TV filmi ve diğer çalışmalar bulunmaktadır. Kısaca Doku Film, gerek düşünce ve gerekse de ekipman olarak uluslararası düzeyde çalışmalar yapan ciddi bir kuruluştur. Gündelik medya ortamında görünmemesi onun için bir artı değerdir.

 

Blog
sinan_kapak

Sinan Atlası: Bir İmparatorluğun Mimari Dehası

Uzun çalışmalarımız sonucu “Sinan Atlası: Bir İmparatorluğun Mimari Dehası” adlı eserimiz sonunda tamamlanıp basıldı. 11 Kasım 2015 tarihinde Mimar Sinan güzel Sanatlar Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapılan medya lansmanı ile tanıtılan kitabımız büyük ilgi gördü. Sinpaş Holding’in sponsor olduğu, Mimar Sinan Üniversitesi’nin desteklediği kitabımız Dokufilm’in Genel Yönetmeni Mustafa Aksay’ın uzun yıllar boyunca hayali olmuş ve fotoğrafları […]

Read More

Topkapı Kütüphane Filmi

Dünyanın en önemli ve eşsiz el yazma eserlerine sahip Tophane Sarayı Müzesi Kütüphanesi, Ağalar Camii’ndeki yeni yerine taşınıyor. Bu önemli ayın filmini çekme görevi Doku Film’e verildi.

Read More

Yeni dokufilm.com sayfası

  Yeni sayfamız herkese hayırlı olsun..

Read More

Contact Form
Office Location

Adres:

Güzeltepe Mahallesi, Çağdaş Sokak No: 16/2 Üsküdar 34688 İstanbul

Tel: 0216 3323948

Fax: 0216 3322505