Mimar Sinan Belgeseli

Mimar Sinan’ın Türkiye dışında 9 ülkede daha var olan eserlerinden hazırlanmış olan bu sergi, 420 yıl önce bir arada yaşamış olan toplumların sevgi ve hoşgörüsünden günümüze ulaşan bir mesajdır adeta.Üstelik bu ülkeler bugün hala aralarındaki problemleri çözememiş ve birbirleri ile savaşmak için fırsat kollamaktadırlar! Mimar Sinan’ın eserleri Türkiye dışında Orta Doğu’da; Suriye, Irak, İsrail, Suudi Arabistan, Avrupa’da ise; Ukrayna, Bulgaristan, bosna hersek, Macaristan ve yunanistan’da bulunmaktadır ve tüm bu ülkeler bugün komşuları ile sorunlu olan ülkelerdir.
Bu belgesel film ve sergi projesi, Türkiye’den yola çıkarak başta Mimar Sinan’ın eserleri bulunan Bosna Hersek, Suriye ve Bulgaristan’da sergilenmiş ve şimdi de Berlin, Roma, Londra ve Paris gibi Avrupa’nın önemli başkentlerine bu mesajı taşıyacaktır.
Şu ana kadar sergi ve gösterilerin yapıldığı iki ülke olan Bosna Hersek ve Suriye’de meydana gelen ilgi o kadar yoğun olmuştur ki, sergi Suriye’nin başkenti Şam’da iki ayrı mekanda gösterilmiş ve Suriye Kültür Bakanı’nın özel talepleri ile Halep’te de 10 şubat’ta yapılması kararlaştırılmıştır. Bu da bu projenin taşıdığı mesajın doğruluğunu bir daha kanıtlamış olmaktadır.
Suriye’de yapılan ilk açılış Mimar Sinan’ın bu topraklarda yaptğı en önemli eserin içinde, Suriye Cumhurbaşkanı ile Türkiye Başbakanı tarafından açılmış bulunmaktadır. Serginin ilk olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ev sahipliğinde Ankara’da Çankaya Köşkü’nde görkemli bir açılışla start aldığını da belirtmekte fayda var.
Kudüs’ten Kırım Ukrayna’ya, Van’dan saraybosna’ya kadar çok geniş bir coğrafya üzerinde bulunan ve yaklaşık 3 yılda gerçekleştirilen bu proje ile Mimar Sinan, yeniden ülkeler arasındaki seğvgi ve hoşgörüyü tesis edecek, yaptığı muhteşem eserleri ile İstanbul’un 2010 yılında Avrupa kültür başkenti olduğu gibi, politikaların değil, kültür ve sanatın kalıcı olduğunu, bu proje ile tüm dünyaya anlatacaktır.
Sizlerin de bu eserde katkınız olması dileği ile…

 • unesco_slide2-1

  Unesco Turkey 360

  Unesco Türkiye Dünya Miras Alanları 360 VR

  Türkiye’de 15 Asil ve 60 Aday Unesco Dünya Mirası Tam Rehberi

  Proje sayfasına ulaşmak için tıklayın.

 • ronin_fs7_banner_fr

  4kvideoDokufilm olarak 4K video formatına şimdiden geçmiş olup, projelerimizin gelecek yıllarda da izlenebilirliğini düşünmüş durumdayız..

  Ayrıca son teknoloji yardımı ile, filmlerimizin sadece içeriği değil, prodüksiyon değerini de yüksek tutmaktayız.

   

 • slider_sergi

  Mimar Sinan Sergileri

  Çankaya’da başlayıp Londra, Roma, Berlin, Şam, Halep, Sofya ve Saraybosna’da; en prestijli mekanlarında yaptığımız “Mimar Sinan the Architect” projesine ait fotoğraf sergilerimiz ve film gösterilerimiz tamamlanmıştır.

  Devamını okumak için buraya tıklayın..

 • slider_evliya

  evlya_logo_b

  Evliya Çelebi’nin Mekke ve Medine’ye olan kutsal yolculuğunu anlatan belgeselimiz..

 • kudus_1001

  Mustafa Aksay

  deneme_yazi

  Medium Format dev fotoğraflarıyla; Mustafa Aksay ve ekibinin müthiş fotoğrafları..

  Fotoğraflara Bakın!

   

DOKU FİLM PRODÜKSİYON TANITIM AŞ

Doku Film Prodüksiyon Tanıtım AŞ, 1992 yılından bu yana film yapım sektöründe faaliyet gösteren bir kuruluştur. Öncelikli uzmanlık alanı ‘belgesel’ yapımcılığı olmakla birlikte, 2000 yılına kadar çekim, kurgu ve tanıtım alanlarında Türkiye’deki ve özellikle de uluslararası medya sektörüne teknik hizmetler vermiş, onlar adına görevler üstlenmiş ve başarı ile yerine getirmiştir. 1998 ve 2000 yılları arasında Londra’dan yayın yapan MBC Televiyonu için Türkiye ve Bölgeyi kapsayan temsilcilik görevi üstlenmiş, bu doğrultuda Film ekibimiz Ermenistan, Irak ve Suriye gibi sıcak bölgelerde haber çekimleri gerçekleştirmiş ve canlı olarak servise konmuştur.

Doku Film’in şimdiye kadar gerçekleştirdiği en büyük belgesel çalışması ise; orijinal versiyonu 6.5 saat uzunluğunda olan ve 13 Bölüm olarak hazırlanan Hicaz Demiryolu Belgeselidir. İstanbul’dan yola çıkarak Medine’ye kadar tüm istasyonları tek tek izleyerek Suriye, Lübnan, Ürdün, İsrail ve Suudi Arabistan’a ulaşan bir yolculuğun adıdır Hicaz Demiryolu. Çok zor şartlarda gerçekleştirilmiş, aynı filmi bugün çekmenin kimi yerlerde imkansız olduğu bir yapımın da adıdır. Bu konuda şimdiye kadar yapılan ilk ve tek eserdir. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Tanıtma Fonu tarafından da desteklenen film, TRT’de prime time olarak yayınlanmış, yine bir çok yurt dışı kanalda da gösterilmiş ve büyük beğeni toplamıştır. Bir çok festivalde ödüller kazanmış olan Hicaz Demiryolu Belgeseli, Londra Üniversitesi Brunei Gallery’de İngilizce olarak gösterilmiş ve konu ile ilgili olarak filmin yapımcısı Mustafa Aksay tarafından da bir konferans verilmiştir. Film, Suriye, Kuveyt ve Ürdün devlet televizyonları tarafından Arapça olarak kesintisiz yayınlanmış, son iki yıldır da Al Jazeera Belgesel kanalında gösterilmektedir.

2000 yılında gerçekleştirdiğimiz ve konusunda hala ilk ve tek yapıt olan Hac Belgeseli, gerçek anlamda ve tüm yönleri ile çekilen ilk Hac belgeselinin adıdır. 7 kişilik Doku Film ekibi, 30 gün süreyle haccın öncesini, oluşumunu ve sonrasını görüntüledi. CNN’in yaptığı ve daha sonra piyasaya Riz Khan tarafından sürülen Hac Belgeseli ile kıyas edilemeyecek olan çalışmamız, 2003 yılında Sabah Gazetesi tarafından promosyonel amaçla VCD formatında satışa kondu ve tam 250.000 adet satarak sahasında bir rekor kırdı. Başta TRT 1 olmak üzere bir çok televizyon tarafından Hac mevsiminde Prime Time olarak yayınlandı. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da resmi olarak Hacca gidecek insanlara tavsiye edilen ilk belgesel çalışması olma özelliğini taşımaktadır. Bu bağlamda ilk olarak 2005 yılında çalışmaları başlatılan ve ön hazırlıkları tamamlanan son projemiz Mimar Sinan the Architect belgesel filminin çekimlerine 2006 yılında başlanmış ve 2008 yılında tamamlanmış bulunmaktadır. Çankaya Köşkü’nde ilk defa yapılan bir film galası olma şerefine sahip olan belgesel filmimiz, bu amaçla medyanın önüne çıkmamış ve uzun bir süre kitap ve özel gala filmi için hazırlıklar yapmıştır. 2013 yılında ise Kuveyt sponsorluğunda; Evliya Çelebi ile Kutsal Yolculuk adında 2×45 dakikalık Belgesel filmi ve fotoğraf albümü çalışmamızı tamamlamış olup, CRR’de muhteşem bir gala ile ilk gösterimini yapmıştır. Mekke, Medine, Kudüs ve Şam’da yapılan çekimlerin yanısıra Evliya Çelebi’nin bu kutsal yolculuğuna çıkmasına sebep olan rüyasının dramasını çekmiş olup; Evliya Çelebi rolünde Sinan Albayrak başarıyla oynayıp bize adete Evliya çelebi’yi görme şansı vermiştir. Bu Dört ana eserin yanısıra Doku Film olarak yaptığımız bir çok belgesel, tanıtım filmi, commercial, TV filmi ve diğer çalışmalar bulunmaktadır. Kısaca Doku Film, gerek düşünce ve gerekse de ekipman olarak uluslararası düzeyde çalışmalar yapan ciddi bir kuruluştur. Gündelik medya ortamında görünmemesi onun için bir artı değerdir.

 

Blog
sinan_kapak

Sinan Atlası: Bir İmparatorluğun Mimari Dehası

Uzun çalışmalarımız sonucu “Sinan Atlası: Bir İmparatorluğun Mimari Dehası” adlı eserimiz sonunda tamamlanıp basıldı. 11 Kasım 2015 tarihinde Mimar Sinan güzel Sanatlar Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapılan medya lansmanı ile tanıtılan kitabımız büyük ilgi gördü. Sinpaş Holding’in sponsor olduğu, Mimar Sinan Üniversitesi’nin desteklediği kitabımız Dokufilm’in Genel Yönetmeni Mustafa Aksay’ın uzun yıllar boyunca hayali olmuş ve fotoğrafları […]

Read More

Topkapı Kütüphane Filmi

Dünyanın en önemli ve eşsiz el yazma eserlerine sahip Tophane Sarayı Müzesi Kütüphanesi, Ağalar Camii’ndeki yeni yerine taşınıyor. Bu önemli ayın filmini çekme görevi Doku Film’e verildi.

Read More

Yeni dokufilm.com sayfası

  Yeni sayfamız herkese hayırlı olsun..

Read More

Contact Form
Office Location

Adres:

Güzeltepe Mahallesi, Çağdaş Sokak No: 16/2 Üsküdar 34688 İstanbul

Tel: 0216 3323948

Fax: 0216 3322505